Науково-методичний відділ музейного будівництва

Науково-методичний відділ народних музеїв у Львівському історичному музеї створено в лютому 1967 року. Упродовж років назва відділу змінювалася: з 1987 року — науково-методичний відділ громадських музеїв, з 1991 року і до нинішнього дня — науково-методичний відділ музейного будівництва. В різні часи музейним аматорам і краєзнавцям Львівщини допомагали Марія Ожицька, Данило Безгребельний, Станіслав Бужанський, Іван Симчич, Мирослава Зобків, Володимир Пашук, Алла Крутоус та інші науковці музею.

Нині це єдина установа Львівської області, де зібрано наукову документацію та інформацію про музеї краю, які працюють на громадських засадах. 

Робота Відділу ведеться у двох напрямках. Це методична і практична допомога ентузіастам-краєзнавцям у створенні та побудові експозицій музейних закладів, які працюють на громадських засадах; та опрацювання й аналіз річних звітів про діяльність державних історичних та історико-краєзнавчих музеїв західного реґіону України. 

Науковці Відділу часто виїжджають у міста й райони Львівщини, надають консультації з обліку та збереження музейних фондів, впорядкування обліково-охоронної документації, забезпечують громадські музеї інвентарними книгами, методичними рекомендаціями з різних питань музейної діяльності.  

Музейники готують щорічний інформаційний огляд „Фондова, науково-дослідна, експозиційна, виставкова і науково-методична діяльність історичних та краєзнавчих музеїв західного реґіону України“ та розсилають його у музеї.  

Науково-методичний відділ музейного будівництва співпрацює з керівниками районних і міських відділів культури області, з комунальним закладом Львівської обласної ради „Львівський обласний центр краєзнавства, екскурсій і туризму учнівської молоді“ (КЗК ЛОР ЛОЦКЕТУМ), з навчально-методичним центром професійно-технічної освіти у Львівській області щодо обліку та діяльності музеїв при навчальних закладах.

Завдяки такій співпраці мережа громадських музеїв Львівщини зростає.

Станом на 15 червня 2011 року співробітники Науково-методичного відділу Львівського історичного музею взяли на облік 140 музеїв і музейних кімнат, які працюють на громадських засадах при Управлінні культури Львівської облдержадміністрації системи Міністерства культури України. З них — 19 удостоєні почесного звання „Народний музей“.

У фондах громадських музеїв Львівщини сьогодні налічується 350 тисяч одиниць збереження, серед них — понад 310 тисяч одиниць основного фонду. У 2010 році громадські музеї відвідало 193 тисячі осіб.

Раз у два роки Науково-методичний відділ спільно з дирекцією Львівського історичного музею проводить навчальний семінар для керівників громадських музеїв Львівської області, на який запрошує науковців, краєзнавців, працівників освіти,  співробітників державних музеїв.

У травні 2010 року був проведений одноденний семінар на тему „Актуальні проблеми діяльності музейних закладів на громадських засадах“. ( конференцзала Львівського історичного музею).

Учасники семінару отримали методичні поради „Актуальні питання обліку, зберігання і вивчення музейних предметів у музеях, які здійснюють свою діяльність на громадських засадах“, укладені працівниками Відділу (Львів, 2010).

Результатом великої науково-дослідної і науково-освітньої діяльності колективу науковців Відділу є видання друком щедро ілюстрованого довідника у двох томах „Громадські музеї Львівщини“ (Львів: Проман, 2007. —Т. І. — 243 с.:іл.; Т. ІІ. — 243 с.: іл.). У довіднику висвітлено діяльність популярних народних і маловідомих музеїв області, які працюють на громадських засадах в системі Міністерства культури України; зібрано інформацію про музеї підприємств і установ, професійно-технічних училищ, загальноосвітніх навчальних закладів, університетські музеї. Видання доповнює географічний та іменний покажчики, короткий словник музеєзнавчої термінології. Проект є першим виданням такого типу в Україні.

У Відділі зібрано бібліотеку краєзнавчої та методичної літератури, бібліографічну картотеку наукових праць з питань музеєзнавства, статей про діяльність громадських музеїв Львівщини тощо.

Науковці Відділу популяризують діяльність громадських музеїв на Львівському обласному радіо (авторська публіцистична програма заслуженої журналістки України Ганни Стоцької „Події. Факти. Імена“), радіо „Культура“ Національної радіокомпанії України, у наукових збірниках: „Історичні пам’ятки Галичини“. Матеріали наукових краєзнавчих конференцій ЛНУ ім. І. Франка (2004, 2007, 2010 рр.); Херсонського обласного краєзнавчого музею (2007р.); у віснику Одеського історико-краєзнавчого музею (2006 р.); Івано-Франківського музею визвольних змагань Прикарпатського краю (2007 р.) тощо.

Адреса Науково-методичного відділу музейного будівництва: м. Львів, вул. Арсенальська, 3 (ІІІ-й поверх), поруч з Музеєм-Арсеналом.

Телефон: 235-51-09.