Кристинопольський Апостол

Завдяки Гранту Посольства США в Україні, наданого Львівському історичному музею у 2007 році на збереження та реставрацію пам'ятки XII століття "Кристинопольский Апостол" стало можливим здійснити низку заходів, спрямованих на порятунок і збереження цього унікального рукопису.

Кристинопольский Апостол входить до Золотого фонду української культури і духовності.

Це - найдавніший повний послідовний Апостол, що зберігся в давньослов'янській літературній традиції. Він містить Дії апостолів, Вселенські послання і Послання апостола Павла. Рукопис датується XII століттям, написаний на пергаменті каліграфічним уставом. Загальний обсяг - 299 аркушів (598 сторінок), з них 8 аркушів зберігаються в Національній бібліотеці України ім. В. Вернадського у Києві.

Час і обставини завдали Кристинопольському Апостолові значних ушкоджень: частина аркушів обірвана, має дірки, деякі - некваліфіковано зшиті, розірвані.

У ході реалізації Гранту роботи проводились у декількох напрямках:

Консерваційно-реставраційні роботи

Базувались на висновках провідних спеціалістів України (науково-реставраційного відділу Національного музею історії України, Національного науково-дослідного центру України, реставраторів Львівського історичного музею) щодо стану збереження пергаменту. Після розшивання манускрипту здійснено очистку листів від поверхневих забруднень, розпрямлення аркушів у зволожуваній камері, їх пресування під відповідним тиском. Усі втрати оригіналу доповнено спеціально підібраним пергаментом, який за фактурою, кольором і товщиною точно повторює оригінал. При реставрації не застосовувалися хімічні розчини, які могли б зашкодити структурі пергаменту.

Для подальшого зберігання манускрипту буде виготовлено спеціальний герметичний бокс, наповнений інертним газом для підтримки постійної температури.

Створення електронної копії пам'ятки

До проведення реставраційно-консерваційних робіт було зафіксовано первинний вигляд Апостола. Ця робота ускладнювалася тим, що пергаментні листи у первісному стані були покручені і зшиті. Окремо здійснювалась фотофіксація найбільш уражених сторінок Апостола.

Вже після закінчення консерваційно-реставраційних робіт і вирівнювання сторінок були виконанні електронні копії 582 сторінок манускрипту (формат файлів - .tif; роздільна здатність - 600 dpi; глибина кольору - 48 bit).

Створення паперової версії

Паперову версію Кристинопольського Апостола було виконано на основі електронних файлів відреставрованих сторінок. Фактично підготовлено факсимільну копію пам'ятки.

Підготовлено одну із версій елекронної копії пам'ятки, де текст рукопису розшифрований і поділений на слова - що значно полегшує науковцям його вивчення. Підготовлена паперова версія цієї роботи. Здійснено переклад частини основного тексту Кристинопольського Апостолу (одне з послань Павла) сучасною українською мовою.

З метою популяризації унікальної писемної пам'ятки серед світової громадськості, ширшого ознайомлення дослідників історії культури, мови, теології, мистецтва текст Кристинопольського Апостолу розміщено в мережі Інтернет на нашому сайті.

Ознайомитись з електронною копією пам'ятки Ви можете:

  1. скачавши одним файлом 10 перших сторінок (формат PDF, 1,54 Mb)
  2. скачавши одним файлом повну копію пам'ятки для ознайомлення (формат DjVu*, ~ 32 Mb, 100 dpi)

Все це стало можливим завдяки Гранту Посольства США в Україні із збереження пам'яток культури України, наданого Львівському історичному музею.

* для перегляду даного формату скористайтесь програмою WinDjView (508 Kb).