• Головна
  • Новини
  • Виставка „Ярослав Пастернак — дослідник „галицької Трої“ (ЗАВЕРШЕНА)
Виставка „Ярослав Пастернак — дослідник „галицької Трої“ (ЗАВЕРШЕНА)

Виставка „Ярослав Пастернак — дослідник „галицької Трої“ (ЗАВЕРШЕНА)

18 січня 2017, 17:50

З нагоди 125-річчя від народження знаного українського вченого, археолога, музеєзнавця Ярослава Пастернака 17 січня 2017 року у Львівському історичному музеї (пл.Ринок, 6) відбулися заходи із вшанування його пам'яті: відкриття виставки „Ярослав Пастернак — дослідник „галицької Трої“ та Круглий стіл за участю науковців України.

ФОТОГАЛЕРЕЯ

Ярослав Пастернак — одна з найвидатніших постатей в українській археології. Його внесок у розвиток наукових знань про минуле України вимірюється роками плідної праці, десятками проведених археологічних експедицій, великою кількістю опублікованих книг, статей та повідомлень. На його долю випала велика місія розкриття давніх таємниць княжого Галича, одного з величних та велелюдних міст середньовічної Європи. Я.Пастернак тривалий час керував музеєм НТШ, був директором та очолював один з відділів Львівського історичного музею.

На виставці „Ярослав Пастернак — дослідник „галицької Трої“ представлено понад 400 експонатів з фондів історичного музею, інших інституцій України, зокрема, особисті реліквії родини Пастернаків та рукописні записи і креслення знаного археолога, численні світлини вченого. Окремим комплексом подано світлини, зроблені особисто Ярославом Пастернаком, які й до сьогодні викликають зацікавленість у науковців, позаяк багатьох перлин дерев’яної архітектури Львівщини, зафіксованих археологм, нині вже не існує. На виставці виставлено для огляду археологічні знахідки з різних місцевостей, де вчений проводив розкопки (Котованого, Переросля, Крилоса, Белза, Валяви, Пліснеська). На особливу увагу заслуговують два унікальні предмети: золотий колт із Крилоса та кістяна пластина з плоскорізьбою із Пліснеська. Археолог заповів передати артефакти в Україну тоді, коли вона стане незалежною. У 1997 році реліквії повернулися з Канади до Львівського історичного музею.

На відкритті виставки виступили: директор Львівського історичного музею Роман Чмелик, заступник директора Департаменту освіти і науки ЛОДА Ігор Гайдук, Директор інституту українознавства ім.І.Крип'якевича НАН України Микола Литвин, завідувач відділу археології ЛІМ Емілія Зарубій.

На Круглому столі за участю українських науковців, працівників Львівського історичного музею були обговорені питання пов'язанні з життям та діяльністю Ярослава Пастернака.

З доповідями виступили: М.Литвин, Н.Білас, І.Коваль, Ю.Лукомський, С.Терський, О.Перелигіна, Е.Зарубій.

Автори виставки: Емілія Зарубій, Оксана Куценяк, Світлана Олексенко, Ольга Аржанова.
Теми:  Ярослав Пастернак