Виставка „Українці у Другій світовійˮ

Виставка „Українці у Другій світовійˮ

06 травня 2015, 14:44

Згідно Указу Президента України № 169/2015 від 24 березня 2015 року «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни» у залах Львівського історичного музею побудовано виставку «Українці у Другій світовій».

Друга світова війна завдала українському народу неймовірних втрат: мільйони загиблих, поранених, вивезених на примусові роботи, зруйновані міста і села, величезна шкода народному господарству. Україна стала полем жорстоких битв двох тоталітарних систем, що однаково не рахувалися з ціною людського життя.
 

ОНОВЛЕНО: Фотографії з відкриття виставки

Виставка створена з метою гідного вшанування подвигу Українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлення поваги усім борцям проти нацизму, увічнення пам’яті про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у роки війни.

Мотивація участі у війні українців була різною, тому воювали вони у різних арміях: у Карпатській Січі, в Червоній Армії, у складі іноземних військових формувань, утворених у складі Червоної Армії, в арміях держав-союзників, в рядах червоних партизан, у загонах українського підпілля – ОУН і Української Повстанської Армії. Незаперечний факт – всі воювали за Батьківщину. Головний акцент на виставці зосереджений на історіях звичайних людей, на іменних предметах – свідках трагічних подій, а не на історії військових дій, переосмислення подій війни, руйнування радянських історичних міфів та стереотипів.

Окрема група матеріалів розкриває діяльність тих, хто боровся за життя інших, ризикуючи своїм – військових медиків.

Особливим розділом виставки, є тема дітей, чиї долі були обпалені війною. Вони зустріли її в різному віці: хтось зовсім маленьким, хтось підлітком, хтось на порозі юності. Діти – майбутнє нації, стали жертвами війни, її безпосередніми учасниками. Підлітки воювали у складі військових частин, у підпіллі. Багато з них загинуло у боях чи було страчено німцями.

Нагороди Другої світової війни, оплачені кров’ю, представлені в окремому розділі.

Схиляємось перед іконою Покрови з молитвою за Україну. Пам'ятаємо, якою страшною трагедією для українців була Друга світова війна. Пам'ятаємо, що агресора зупинили спільні зусилля об'єднаних націй. Пам'ятаємо, що той, хто захищає свою землю, завжди перемагає. Ця пам'ять робить нас сильнішими. Вона — запорука неминучості нашої перемоги сьогодні.

На виставці експонується понад 200 оригінальних пам’яток періоду Другої світової війни з музейних збірок: Львівського історичного музею, Музею історії медицини Галичини ім. Мар’яна Панчишина, Воєнно-історичного музею 58-го будинку офіцерів. Візуальний ряд виставки доповнює фільм-хроніка «Між Гітлером і Сталіном: Україна в Другій світовій війні» (2005, режисер Святослав Новицький).

Сподіваємось, що виставка зацікавить львівську громаду і гостей нашого міста. Запрошуємо до співпраці дослідників історії, науковців та навчальні заклади.

Над виставкою працював великий творчий колектив:

автор наукової концепції виставки – зав.сектору «Музей визвольної боротьби України» Л.Коваль,

працівники відділів:

 — «Музей визвольної боротьби України»: В.Бойко, Т.Кузь, В.Яремчук, М.Дем’янець;

— «Відділ історії західно-українських земель»: Н.Максимків, А.Музика, Л.Ставецька, Н.Курнявка;

— «Музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича» В.Каранда;

—   «Відділ науково-освітньої та виставкової роботи» С.Олексенко;

—   «Художньо-реставраційний відділ»: Х.Маліновська, Г.Федчишин, І.Мисяк, С.Следзь, В.Станчак;

—   зберігачі фондових груп: С.Хавалко, І.Полянська, Т.Рак, П.Слободян, Т.Петрів, Т.Степанова, В.Петрова, О.Кіндій, С.Богданов, М.Побережний.