Музей історії Львова

Музей історії Львова
(пл. Ринок, 4)
Відділ Львівського історичного музею

Музей історії Львова буде розміщено у „Чорній кам’яниці“, яка є перлиною львівської ренесансної архітектури XVI ст. (1588—1589, арх. П. Барбон, П. Римлянин).

У 1929 р. в кам’яниці відкрили Історичний музей міста Львова (з 1940 р. — Львівський державний республіканський історичний музей). У 1940—1952 рр. тут були експозиційні та фондові приміщення Відділу історії докласового суспільства (пізніше — Відділу історії первісного суспільства) Львівського державного історичного музею. З 1952 до 1990 р. в „Чорній кам’яниці“ функціонувала експозиція Відділу історії капіталістичного суспільства, у 1995—2017 рр. — Відділу історії західноукраїнських земель ІІ пол. ХІХ—ХХ ст. Львівського історичного музею.

У 2016—2019 рр. реалізовано проєкт „Реставрація Чорної кам’яниці на площі Ринок у Львові“, профінансований за кошти Посольського Фонду США зі збереження культурної спадщини та Львівського історичного музею. Відтак на першому поверсі кам’яниці та у подвір’ї офіцини у 2019 р. влаштовано Лапідарій — експозицію кам’яних пам’яток Львова: різьблених з каменю архітектурних та скульптурних фраґментів, частин старих пам’ятників, епітафій тощо. Нині тут представлено близько 50 експонатів — зразків кам’яної пластики з давніх, переважно неіснуючих, споруд Львова ХІІІ—ХХ ст., як-от: костел св. Станіслава, Кампіанівська вежа давньої львівської ратуші, кам’яниця Убальдіні. Відкриває виставку скульптурна композиція „Глорія-Фама“ роботи львівського скульптора Франциска Оленського (1745—1792), учня Йогана Пінзеля. Серед інших відомих митців, роботи яких виставлено для огляду, — зодчі Андреас Бемер (1555—1626) та Антон Шімзер (1790—1838). Окрему тематичну групу становлять зразки епіграфіки. Вони виставлені у невеличкому коридорі, що з’єднує вестибюль з внутрішнім подвір’ям. Тут можна оглянути надгробки, пропам’ятні плити з давніх львівських будівель, пам’ятників та цвинтарів. Написи на предметах виконані різними мовами: староукраїнською, латинською, вірменською, польською, німецькою, що є яскравим свідченням багатокультурної історії Львова.

Пам’ятки відреставровані фахівцями Кафедри реставрації та архітектури Інституту архітектури Національного університету „Львівська політехніка“.

На верхніх поверхах „Чорної кам’яниці“ триває монтаж музейної експозиції, відкриття якої заплановано на осінь 2020 року. Майже 800-літня історія Львова буде презентована автентичними предметами, які пов’язані з містом та його мешканцями — свідками та учасниками його творення.

Експонати розмістять на трьох поверхах в дев’яти тематичних залах. Приміщення на другому поверсі (з виглядом на внутрішнє подвір’я) призначено для проведення культурно-мистецьких заходів, наукових конференцій, творчих зустрічей.

Для кожного тематичного розділу буде створено мультимедійний стенд із додатковими відомостями про експонати (світлини, карти тощо). Пластичну панораму княжого Львова ХІІІ—XIV ст. доповнять матеріали археологічних розвідок.

Історію громади і місцевого самоврядування у Львові презентуватимуть унікальні предмети XIV—XX ст.: символічні ключі від міста, печатки маґістрату, інавґураційні ланцюги президента та мера, лави із зали засідань, портрети очільників міста, макет ренесансної ратуші, герби Львова.

Комплекс сакральних матеріалів розкриватиме релігійне різнобарв’я міста, сформоване віками. Становлення цехового ремесла та права буде презентовано прапорами, печатками, знаками, спеціальними відзнаками. Місто віддавна було джерелом заробітку для ремісників, за це члени цеху забезпечували охорону міста.

Домінантою виступатиме живописна панорама Львова ІІ пол. XVIII ст., на якій відтворено Високий та Низький мури, що сформували дві перші оборонні лінії Львова.

Основою економіки середньовічного Львова була торгівля. З кінця XV ст., двічі на рік, у Львові проводили багатолюдні ярмарки, що тривали по два тижні. Площа Ринок була центром середньовічного Львова.

Львівський університет та Політехніка, Ставропігійський інститут, Національний заклад ім. Оссолінських та Наукове товариство імені Шевченка створювали передумови для глибоких наукових досліджень. Зі Львовом пов’язане життя діячів, що збагатили науку фундаментальними розробками, фаховими розвідками та новими відкриттями світового значення.

Мистецький світ Львова презентують відомі скульптори та живописці, архітектори, композитори, письменники.

Неможливо уявити Львів без Оперного театру та Театру ім. М. Заньковецької (Скарбка), кінотеатрів, музеїв та галерей.

Величезну кількість знакових подій та перемог налічує й історія львівського спорту.

Музей історії Львова сучасною інтерпретацією минулого заохочуватиме відвідувачів різного віку, професій та уподобань активно долучатися до його розвитку.          

Експозиція відкрита з 10.00 до 17.00 

Каса працює до 16.30

Вихідний день  середа

Вхідні квитки:

- для дорослих — 50 грн;

- для учнів, студентів та пенсіонерів — 30 грн;

- сімейний квиток — 110 грн. (2 дорослих, 2 дітей)

Екскурсійне обслуговування — 100 грн. (до 20 осіб)

Контакти:

Музей історії Львова

Пл. Ринок, 4

Зав. відділу — Андрій Музика

тел.: +380 97 740 73 48

e-mail: zuzxix-xxct@ukr.net