Твори живопису у збірці ЛІМ

Виникнення та розвиток кожної музейної збірки - явище унікальне. Особливість колекції живопису Львівського історичного музею у тому, що її доля тісно пов'язана з історією та культурним життям міста.
   Збірка живопису започаткована колишніми музеями Львова: Історичним музеєм м. Львова (засн.1893 року) та Національним музеєм ім. короля Яна ІІІ (засн.1908 року).
   З-поміж культурних вартостей минулого живопису належить одне з найважливіших місць. Різноманітний за своїми жанрами, він яскраво віддзеркалює дух епохи, відображає героїчні сторінки історії народів. Живопис є багатим фактичним образотворчим матеріалом для історичної науки і музейної практики. В тому його незаперечна цінність.
   Класифікація збірки за видами така: станкові картини і мініатюри. Що ж до розподілу за жанровими ознаками, то переважну більшість колекції становлять портрети. У збірці є також картини історичного, батального, побутового жанрів.
   Найстаріші пам'ятки живопису у збірці - портрети невідомих майстрів XVII ст., представників львівської школи живопису. Це портрети Костянтина Корнякта, його синів, колекція натрунних "парсун". Характер портретів свідчить про відхід від релігійних канонів, про прагнення дотримуватися традицій європейського портретного жанру.
   До львівської школи живопису належали як українські, так і польські, австрійські художники. У їхній творчості схрещувалися різні традиції, досвід мистецьких шкіл.

Унаслідок того виникало мистецтво своєрідне, яке сприйняло різні впливи і творчі імпульси. У збірці Історичного музею представлені роботи видатних українських художників О.Бєлявського, П.Копистинського, М.Яблонського, а також польських, австрійських митців, зокрема О.Рачинського, К.Швейкарта, А.Рейхана, О.Котсіса, М.Стаховича, Г.Родаковського, К.Шлегеля, С.Батовського, Ф.Виґжевальського й ін.. Їхні твори репрезентують у збірці високий рівень мистецтва Львова ХІХ-поч. ХХ ст.. Багато з цих художників - майстри побутового жанру, визнані портретисти.
   Більшість портретів у збірці належить пензлю невідомих майстрів. Серед портретованих чимало представників королівських родів, духовенства, військовиків. У збірці налічують декілька десятків портретів Яна ІІІ Собеського та його родини.
   У колекції представлено чимало портретів видатних діячів української культури: Т.Шевченка, І.Франка, М.Лисенка, О.Кобилянської, які створені на поч. ХХ ст.
   Картини сюжетного живопису (у збірці близько 200) об'єднують твори історичного та батального жанрів. З-поміж полотен історичного живопису, створених у XVIII-XIX ст., особливо вирізняються "Посли в Яна ІІІ Собеського", "Ян ІІІ Собеський під Віднем", "Вручення мечів перед Грюнвальдською битвою".
   Картини батального жанру - це літопис визначних битв, чудове джерело для вивчення та дослідження військової атрибутики, зброї різних історичних епох. Серед картин батального жанру слід відзначити: "Т.Костюшко в бою під Мацейовіцами", "Битва з турками", "Оборона Теребовлі", "Битва під Лисиничами", "Грюнвальдська битва" (худ. З.Розвадовський та Т.Попель).