Колекція воєнно-історичних пам’яток у фондах ЛІМ

Фактичне комплектування збірки воєнно-історичних пам'яток у Львівському історичному музеї розпочинається у 1940 році внаслідок передання до фондів ЛІМ збірки музею Товариства "Молода Громада", створеного ветеранами УСС та УГА й ліквідованого радянською владою у 1939 році як "націоналістичного".
   Більша частина цієї збірки знищена наприкінці 1940-поч. 1950 років, а врятовані та повернуті із забуття пам'ятки складають основу сучасної колекції.
   Почесне місце серед пам'яток врятованої збірки становить зброя, яка належала відомим учасникам визвольних змагань: кавалерійська шабля отамана УГА Ярослава Воєвідки; багнет сотника УГА Василя Клима, саморобний ніж, сотника УГА Володимира Щуровського.
   У колекції зберігаються чаші, у яких була земля зі стрілецьких могил з Маківки та Лисоні. У збірці зберігся символ пластового руху - прапор одного з куренів, виготовлений із зеленого шовку, на лицьовому боці - лев, що спирається на скелю.
   Зі збірки музею "Молодої Громади" у різних фондових групах ЛІМ нині налічується 362 предмети.
   Із проголошенням Незалежності України розпочалося планомірне комплектування колекції воєнно-історичних пам'яток. Цьому сприяло проведення експедицій на теренах Львівської та Івано-Франківської областей, копітка пошукова та дослідницька робота в середовищі безпосередніх учасників визвольних змагань.

Пам'ятки творчості політв'язнів складаються із саморобних листівок і табірних вишивок. Особливо вирізняються листівки, виготовлені на березовій корі, а також із засушеними наклеєними квітами. Звичайно, на них зображені різдвяні, великодні сюжети, вітання з іменинами.
   Окрему групу становлять жанрові вишивки "Молитва за Україну", "Передача в тюрму" та вишиті ікони. У колекції представлено побутові табірні речі політв'язнів, табірні вироби.
   У збірці знаходиться друковані пропаґандивні матеріали ОУН та УГВР, видані впродовж 1950-1951 років трьома підпільними друкарнями ОУН: ім. Леґенди, ім. полковника Шелеста, ім. Арпада-Золотаря, ім. генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича.
   Серед документів - рідкісні пресові видання "За волю нації" (1949 р.), Літопис УПА (1949 р.), "Шлях до волі" (1950 р.), двадцять три зразка листівок-відозв до українців стосовно політичної ситуації у світі 1951 року за підписом Українського Визвольного Підпілля. Особливий інтерес викликають ілюстровані листівки-дереворити, друковані різними кольорами - новочасні форми народної гравюри. Дві з них - роботи відомого художника УПА Ніла Хасевича.
   Цікава і дуже промовиста збірка табірного портрета Віктора Митарчука та Дмитра Винничка - в'язнів радянських таборів.
   Особливе місце у збірці воєнно-історичних пам'яток займають скульптурні портрети генерала Романа Шухевича та Степана Бандери, виконані у бронзі видатним українським скульптором Михайлом Черешньовським.
   Поряд з роботами повстанської тематики у колекції є акварельна робота Івана Іванця "Кінна артилерія УГА" (1930 роки) та олійний портрет о.крилошанина Романа Лободича, капелана УГА та дивізії "Галичина" пензля Михайла Мороза (1942 р.) Ці твори подаровані музеєві Петром Лінинським.
   Велику частину музейної колекції становлять матеріали архівного характеру, які надійшли до музею зі США та Канади як наслідок співпраці музею з українськими комбатанськими та громадсько-політичними об'єднаннями в діаспорі. Це - архів Братства Колишніх Вояків 1 УД УНА, архів Товариства прихильників Державного Центру УНР в екзилі, архів Українського Студентського Об'єднання в Інсбруку (1945-1948 роки), особистий архів командира 1 УД УНА генерал-поручника Павла Шандрука, протоколи засідань Військової Управи дивізії "Галичина", особистий архів провідного діяча Закордонних Частин ОУН Зиновія Матли.
   Великий масив матеріалів до історії Української Дивізії "Галичина" надійшов до музейної збірки від Головної Управи Братства колишніх вояків 1 УД УНА та колишніх дивізійників зі США, Канади, Великобританії у 1996-2000 роках. Це різні матеріали за характером, але об'єднані наскрізною темою визвольної боротьби. Серед них - особисті речі вояків, військові відзнаки та відзначення, таборові видання, фотознімки воєнного й таборового періоду.
   У ході постійної пошукової роботи збірка поповнюється речами повстанського побуту з криївок, фраґментами повстанської зброї, віднайденими на місцях постоїв та боїв із військами НКВД. Укомплектовано нагороди: українські військові відзнаки доби визвольних змагань та пропам'ятні хрести й медалі. У збірці доволі повно представлено великі серії недержавних поштових марок ДЦ УНР в екзилі, ЗЧ ОУН "Підпільна Пошта України", Таборова пошта полонених вояків-дивізійників у Ріміні (Італія), авторами проектів яких були відомі українські художники Святослав Гординський, Михайло Черешньовський, Любомир Рихтицький.
   У 1998 році, з розширенням колекції воєнно-історичних пам'яток, створено окрему фондову групу "Документальні пам'ятки визвольних змагань", яка нині налічує близько 5000 од. зб. (хранитель - Л.Коваль). Речі недокументального характеру зосереджені у групах "Зброя", "Метал", "Тканини", "Графіка" та ін.
   До колекції воєнно-історичних пам'яток ЛІМ часто звертаються дослідники історії ОУН, УПА, УД "Галичина". Матеріали знаходять висвітлення у науково-популярних фільмах українських, російських, польських авторів, що засвідчує значне історико-національне значення колекції. Збірка допомагає зрозуміти процеси українського державотворення сьогодні й передати сутність визвольних змагань прийдешнім поколінням.