• Головна
  • Події
  • Виставка "Історія в гербах" (на матеріалах музейної колекції)​ (завершена)
Виставка "Історія в гербах" (на матеріалах музейної колекції)​ (завершена)

Виставка "Історія в гербах" (на матеріалах музейної колекції)​ (завершена)

30 листопада 2010, 11:45

У збірці Львівського історичного музею (ЛІМ) зберігаються десятки тисяч музейних предметів зі зображеннями гербів, які є майже у кожній групі фондів. Найбільше їх зосереджено у фондових групах "Нумізматика", "Сфрагістика", "Відзнаки", "Ордени-медалі", "Графіка", "Зброя", "Метал", "Скульптура".
   Герб - відмітний символічний знак держави, міста, шляхетського роду, окремої особи тощо. Людство з найдавніших часів використовувало різні символи для означення власності чи приналежності до певної спільноти. Проте герб у повному значенні цього поняття виникає з початком Хрестових походів (кін. ХІ ст.). На наших землях герби як такі з'являються у другій половині XIII - XIV ст., хоча родоплемінна символіка існувала й раніше.
   Герб тісно увійшов у повсякденне життя сучасного суспільства як самостійно, так і у вигляді різноманітних емблем. У наш час серед громадськості зростає інтерес до пошуків свого походження. І тут можуть знадобитися знання з геральдики - науки про герби. Без знань цієї допоміжної історичної дисципліни не обходиться жоден історик, краєзнавець, етнограф…
   Виставка, присвячена геральдичним пам'яткам зі збірки Львівського історичного музею, відбувається вперше. На ній представлено близько 260 експонатів із зображеннями гербів, історично пов'язаних із нашим регіоном. Хронологічні межі створення пам'яток - XIV - XXІ ст. Значна частина музейних предметів не експонувалися понад півсторіччя. У процесі підготовки виставки в реставраційних майстернях Музею (реставратори А. Кузишин, С. Следзь) було відреставровано або приведено до експозиційного вигляду близько 50 пам'яток. Для повнішого розкриття теми було випозичено речі з приватних збірок. Виставка розпочинається з матеріалів, які розповідають про герб, як об'єкт вивчення геральдики, історію його зародження та складові елементи.
   У наступній частині представлено розмаїття речей, на яких зображено герби шляхетських родів, пов'язаних з нашим краєм. Багатьох відвідувачів, без сумніву, зацікавлять так звані ґмерки, відмітні символічні знаки міщанських родів у Речі Посполитій.
   Міську геральдику на виставці репрезентує герб Львова. Тут унаочнено еволюцію міської символіки від найдавніших зображень до сьогодення.
   Окремим розділом представлено (у хронологічному порядку) герби держав, до яких належав Львів від середини ХІV ст. і до сьогодні, а також герби територіальних утворень, центром яких був Львів.
   Сподіваємось, що виставка буде цікавою для львів'ян і гостей міста, сприятиме популяризації геральдики та поглибленню знань з історії нашого краю.

   Автори ідеї та наукової концепції: Петро Слободян, Тарас Рак
   Авторський колектив: Світлана Олексенко, Христина Маліновська, Мирослав Побережний, Петро Слободян, Тарас Рак
Теми:  герби, виставковий зал