У Львівському історичному музеї відкривається найвідоміша у світі виставка про Голодомор
4 листопада о 16:00 год. у Львівському історичному музеї (Кам’яниця Корнякта, пл. Ринок, 6, ІІІ поверх) відкриється виставка «Марія» канадійської художниці українського походження Лесі Марущак під кураторством Катерини Радченко.
Проєкт є мобільним меморіальним простором, що увічнює пам'ять жертв Голодомору 1932-1933 років.
Проєкт «Марія» демонструвався у дев’яти країнах, книга за мотивами проєкту потрапила до короткого списку Книжкової премії впливового міжнародного фотофестивалю Rencontres d’Arles у Франції (2019) та отримала нагороду за найкращий дизайн на міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал» у Києві (2019).
У вересні 2020 року видання The Guardian опублікувало фото з проєкту «Марія» в статті про найкращі знімки з Landskrona festival. Перша виставка в Україні відкрилася восени 2020-го у Національному музеї Голодомору-геноциду (Київ). З листопада цього року розпочинається всеукраїнський тур проєкту. Після Львову експозиція поїде до Харкова, а загалом протягом наступних двох років буде продемонстрована у п’яти містах України.
У центрі проєкту – образ дівчини Марії, яка всупереч сталінському рішенню про геноцид українців вижила, на відміну від мільйонів жертв. Проєкт натхненний реальною історією Марії Ф., яка пережила Голодомор та зараз живе із родиною в Канаді. Леся Марущак отримала дозвіл використовувати у проєкті фотографію із сімейного архіву, проте за погодженням з родичами героїня залишається анонімною.
В образі Марії втілена пам'ять мільйонів людей, її історія — це компіляція багатьох спогадів. Роботи авторки передають емоційну та раціональну відповідь на злочин, сформовану на основі розповідей тих, хто пережив Голодомор. Леся Марущак збирає візуальні докази та вербальні історії в українській громаді Канади та надає голос жертвам геноциду. В експозиції будуть представлені архівні фотографії в авторській обробці з серій Counting, Transfiguration та Erasure.
Дати проєкту «Марія» у Львові обрані не випадково — 27 листопада в Україні відзначатиметься щорічний День пам’яті жертв Голодомору. Виставка у «Кам’яниці Корнякта» Львівського історичного музею триватиме до 4 грудня. Проєкт «МАРІЯ» та його всеукраїнський тур здійснюється за фінансової підтримки Світового Конґресу Українців.
Вхід на відкриття вільний за умови дотримання карантинних вимог — носіння маски, збереження соціальної дистанції та наявності для осіб старше 18 років документів, що вимагаються згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 1236.
Леся Марущак – мисткиня, творчість якої спирається на історичні дослідження пам’яті й ідентичності і за допомогою чуттєвості та візуальності пробуджує глибинні емоційні відчуття. Серед інституцій, що мають її твори: Музей мистецтв Метрополітен, Європейський дім фотографії в Парижі, Бостонський Атенеум, Стенфордський університет, Колумбійський університет та Бібліотека Конгресу.
Катерина Радченко — кураторка, дослідниця фотографії, лекторка. У дослідженнях фокусується на темі маніпуляцій, пропаганди та вернакулярної фотографії. Засновниця міжнародного фестивалю сучасної фотографії Odesa Photo Days.
Світовий Конґрес Українців — міжнародна координаційна надбудова українських громад діаспори, що єднає понад 20 мільйонів українців з більш ніж 60 країн світу та сприяє консолідації світового українства.
https://www.facebook.com/107999138309221/posts/122463766862758/