Люстрація директора Львівського історичного музею

В оригінальний спосіб відбулась своєрідна люстрація директора Львівського історичного музею Богдана Чайковського 14 березня 2013 року.

Люстрацію зголосив директор музею.

Як стверджує директор, у 1978 р., коли його у 35-річному віці призначили директором Історичного музею, переважна більшість директорів музеїв такого рівня на Україні були у віці поза 70. Це переважно колишні секретарі обкомів чи міськкомів КПРС, учасників ВВ війни, партизанського руху, відставні генерали, родичі високого керівництва переважно з освітою Вищої партійної школи, які доживали свого віку в музеях. В умовах тоталітарної системи колективи цих музеїв мусили мовчки терпіти.

Саме тоді, в 35-річному віці директор дав собі слово, що коли Бог дасть йому дожити і допрацювати керівником до цього віку – сам проведе люстрацію в колективі, де працює.

На запитання чому саме в колективі, а не перед громадськістю та керівництвом, директор відповів, що він дотримується принципу працювати поки «ти потрібен керівництву більше як вони тобі».

А головним критерієм і арбітром має бути колектив, який найбільш об’єктивно оцінить твої професіональні, моральні і ділові якості.

На запитання чи не було випадків адміністративного тиску на нього з боку начальства, відповів, що на щастя усі попередні начальники управління культури були адекватними керівниками.

На кулуарне запитання щодо ставлення до структурних змін в облдержадміністрації і утворення Департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей відповів, що директор «культурного департаменту» у своїх перших виступах задекларувала свою мету виконувати роль комунікаційного центру, себто представляти і відстоювати інтереси закладів культури взагалі, і музеїв зокрема, перед вищим керівництвом усіх рівнів, вишукувати, ініціювати, підтримувати зв’язки з меценатами та бізнесменами, громадськими організаціями та інше.

Це знакова зміна у форматі попереднього стилю «керувати, провіряти, карати».

Для свідомих керівників, це мало б означати наводити самим порядок у своїх колективах, заохочувати ініціативу творчих молодих працівників в створенні цікавих експозицій, виставок, в пошуках і реалізації колективних проектів, грантів, стипендій та інше.

По великому рахунку, це означало б й для музеїв матеріалізувати свою мету інтеграції в європейське музейництво, за рахунок власних ініціатив, що більш-менш успішно здійснює колектив Львівського історичного музею.

Сама люстрація директора відбувалась теж в оригінальний спосіб таємним голосуванням. Учасникам зборів трудового колективу були роздані індивідуальні дві міні-бюлетені з написом «так» і «ні».

Результат: «так» - 76, «ні» - 2

P.S. утримався від голосування – 1 (В. Шутько)

За дві хвилини до початку зборів трудового колективу Музею, на яких обговорювались підсумки роботи за 2012 рік та завдання на ювілейний- 2013 рік (120 років) про свій план люстрації директор сповістив Начальника управління майном спільної власності Львівської обласної ради Бандру Миколу Васильовича, Голову планово-бюджетної комісії Львівської обласної ради Ярослава Качмарика, Голову обласної профспілки працівників культури Підгурського Михайла Антоновича, які були присутні на зборах трудового колективу.

Перед проведення вище згадані процедури люстрації обласні керівники покинули збори. Очевидно, щоб будь-яким чином не впливати на волевиявлення колективу.

Нікому з членів колективу про цю ідею директора не було відомо.

Перед оголошенням результатів таємного голосування голова зборів відкрила запломбований директором конверт і зачитала його заяву до обласного керівництва про звільнення з роботи за згодою сторін якщо його не підтримають 2/3 учасників  зборів шляхом таємного голосування.

На підведенні підсумків голосування був присутній голова п. Підгурського М. А.

Повний фотозвіт події можна переглянути у ФОТОГАЛЕРЕЇ.