Директор

ЧМЕЛИК РОМАН ПЕТРОВИЧ

Народився 9 жовтня 1962 року у Львові.

У 1984 році закінчив з відзнакою Український поліграфічний інститут ім. І. Федорова за спеціальністю «Журналістика». З 1986 року працював науковим співробітником, згодом обраний директором Музею етнографії і художнього промислу, У 1992 р. навчався у Східній Літній Школі Варшавського університету. Отримав наукові стипендії Каси ім. Мяновського, Німецького історичного інституту у Варшаві для наукової роботи у музеях, архівах і бібліотеках Польщі. 

У 1995 р. захистив дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата історичних наук зі спеціальності «Етнологія», а в 2001 році отримав вчене звання старший науковий співробітник. У 1999 році був одним із ініціаторів і організаторів першого семінару з музейного менеджменту у Львові за сприяння Посольства США. У 2001 р. був учасником програми Державного Департаменту США з музейного менеджменту, в рамках якої проходив стажування у музеях Вашингтона, Лос-Анжелеса, Нового Орлеану, Талси (штат Техас).У 2005 р. отримав особистий грант Посольства США в Україні на підготовку виставки «Американський плакат кін. ХІХ – поч. ХХ ст. з фондів Музею ЕХП». У 2003 рр. у якості запрошеного лектора один семестр викладав у Альбертському Університеті (Едмонтон, Канада). 

2004 – 2005, 2015 рр. читав лекції у Східній Зимовій Школі Вроцлавського університету. У 2005 – 2013 р. викладав у Інституті етнології та культурної антропології Варшавського університету. За роки роботи в музеях був організатором понад п’ятдесяти фондових виставок в Україні та здебільшого за кордоном у музеях Польщі, Австрії, Німеччини, Франції, США, Канади, Ізраїлю, Сербії. Водночас організував понад сотню виставок з Польщі, Чехії, Угорщини, Литви, Латвії, Білорусії, Румунії, Німеччини, Австрії, Франції, США, Канади, Австралії, Фінляндії, Китаю, Угорщини тощо. 

Член Наукового Товариства ім. Т.Шевченка, член Польського народознавчого товариства, член редколегії двомісячника «Народознавчі зошити». 1990 – 1994 рр. депутат Галицької районної ради м. Львова, голова постійної депутатської комісії з питань культури та національного відродження. 2008 – 2012 рр. – голова ревізійної комісії Українського комітету Міжнародної ради музеїв, 2012 – 2017 роки – віце-президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв, з березня 2019 р. – виконуючий обов’язки президента Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв. У 2016 році обраний головою Ради директорів музеїв Львова.

Нагороджений Орденом Мистецтв та літератури Франції Міністерством Культури та Комунікацій Франції, Медаллю «Gloria Arts» Міністерства культури і національної спадщини Республіки Польща, дипломом Міністерства закордонних справ Республіки Польща, Відзнакою Львівської обласної ради «90-річчя від дня проголошення ЗУНР», Почесними грамотами та подяками Президії Національної академії наук України, Львівської та Чернігівської обласних державних адміністрацій, Львівської міської ради. Двічі (2010 і 2015 рр.) нагороджений Дипломом львівського міського голови для кращих музейних працівників року у номінації «Міжнародна діяльність». Автор та співавтор монографій, книги-альбому, енциклопедичних видань та наукових статей (понад 100) у ділянці української духовної культури, історії та теорії українського музейництва, національних меншин і міжнаціональних відносин в Україні, етнокультурних процесів на сучасному українсько-польському пограниччі. Організатор та учасник кількох десятків міжнародних та всеукраїнських музейних конференцій, проектів та акцій.8 травня 2018 року захистив дисертацію «Сучасне українсько-польське пограниччя: державний кордон та ідентичність населення» на здобуття наукового ступеня доктор історичних наук.

Обраний конкурсною комісією директором Львівського історичного музею в травні 2016 року, а з 2 червня обійняв цю посаду згідно з ухвалою сесії Львівської обласної ради.